Pyrero' s Home Page!
Mindenféle
     
Linuxos oldalak
     
Hírek
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
G-mail Belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
     
Mennyien voltatok?
Indulás: 2005-02-27
     
Hardverek, Perifériák
 Microsoft termékek világában kezd megszokottá válni, hogy az operációs rendszer rendre felismeri és kezeli a újonnan beüzemelt hardvereinket, legyen szó belső, vagy külső eszközről. Persze ez nem volt mindig így, de egy dolog biztos volt régen és ma is: a megvásárolt eszközhöz biztosan kapunk valamilyen adathordozót, ahol meghajtó program(ok), használati útmutató, segédprogramok és egyebek kapnak helyet. Viszont ezek a meghajtók általában Microsoft rendszerekhez vannak készítve, illetve helyenként Machintos változat is lapul a dobozban. Általánosan: az eszközkhöz kell valamiféle vezérlő, amivel meghajtjuk. Linux alatt sincs ez másként, de mint Windows alatt is: érhetik az embert meglepetések...
Jelen cikkünkben áttekintjük, hogy az egyes hardvereszközök esetén mire kell és érdemes odafigyelni, illetve milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre.
Eszközök meghajtói: a modulok

Mint a legtöbb operációs rendszer esetében, Linux alatt is az eszközök un. kernelmodulokon keresztül kommunikálnak a rendszerrel. Ezek a rendszermag részei. Windows esetében általában az eszközhöz adott lemezen találhatók meg, Linux esetében optimális esetben már maga a rendszermag tartalmazza azt.

Ha nincs benne, akkor három esetet különböztethetünk meg használhatóság szempontjából:
Jó esetben a gyártó elkészíti a drivert (és publikusan elérhetővé teszi), vagy kiadja az adott eszköz technikai adatait és lelkes programozók írják meg hozzá a meghajtót, valamint teszik elérhetővé. Közepes esetben a gyártó készít meghajtót, de ellenérték hiányában csak csökkentett funkciókészletet használhatunk (modemekre jellemző sajnos: hiába 56Kbps-s, ha a free driver használjuk, csak 12-18Kbps jön át rajta). Végül sajnos a legrosszabb esetben a termék gyártója közömbös ebben az irányban, így nem készül meghajtó az adott termékhez, vagyis Linux rendszer alatt nem használható.

Amire érdemes odafigyelni, az elsősorban az, hogy ha tartósan Linuxot tervezünk használni, akkor mindennemű hardvervásárlás elött informálódjunk, hogy mire számíthatunk (például gyártó honlapja vagy keresőbe a gyártó neve és a linux kifejezések), mert kellemetlen, amikor hazacipeljük a legújabb multifunkciós készülékünket és használatához állandóan Windows-t kell bootolni.
Ez a legkényelmesebb megoldás, hiszen egy eszköz megvásárlása előtt amúgy is utánanézünk mi található a piacon, és a neten számos helyen leírják az egyes eszközökről, hogy mire számíthatunk vele kapcsolatban Linux alatt.



Belső eszközök

Hangkártyák
Elég jól támogatva vannak kernelben, bár nem típus, hanem lapkakészlet alapján. Ám előfordul, hogy egy újonnan piacra dobott kártya meghajtója még nem készült el, vagy már elkészült, de a rendszermagunk régi hozzá. Konkrét példa erre a Sound Blaster Live! 24 bites kártya, mely a 2.6.11-es rendszermagban megtalálható ALSA hangrendszer moduljaival működött először. Ha rendszerünk ennél korábbi verziót használ, akkor célszerű frissíteni, vagy külön ALSA hangrendszert felrakni hozzá, különben nem fog megszólalni.

Videokártyák
Itt már egy fokkal érdekesebb a helyzet. Ugyanis a legtöbb típus kernel szinten támogatva van, de licencpolitikai okok miatt a 3D gyorsítást végző meghajtó nincs benne. Azt külön kell letölteni a gyártó oldaláról és telepíteni. Sokáig az ATi közömbös volt a Linux rendszerek felé, szerencsére ez változott, de sajnos még gyermekcipőben jár - bár a meghajtó végzi a feladatát, ha sikerül feltelepíteni. Így ha videokártya vásárlás elött állunk (szerintünk) még mindig érdemesebb Linux alá NVIDIÁT választani.
Mindemellett mindkét kártyatípus esetén az azokat tényleg kihaszálni képes rendszermodul zárt forrású, és a gyártó honlapján található meg, mint Windows esetében is.

Modem
Bár egyre kevesebben használják, még előfordulhat, hogy kell, olyankor jól jön, ha működik a modem is. Alapvetően kétféle modemtípust különböztetünk Linux alatt: jól működő modemek (70%) és Winmodemek. Ez utóbbi a rázós, ezek olyan csökketett hardveres modemek, melyeknél a hardver feladatainak egy részét rátestálták a szoftverre. Azonban sajnos ezeknél a modemnél a legtöbbször "elfelejtettek" specifikációt mellékelni a termékhez, és az kizárólag Windosos meghajtóval megy. Léteznek ugyan hozzá Linuxos meghajtók is, de azok vagy ingyenesek, de nem lehet velük elérni a teljes sebességet, vagy fizetősek. A dolog egyetlen szépséghbája, hogy nagyon sok laptopba ilyen modemek találhatók. (pl. ilyen modemeket gyárt részben a Connexant)

Hálózati kártya
Hálókártyákkal nem szokott probléma előfordulni, kernel szinten támogatva vannak. Egyes gyártók pl. nVIDIA (nFORCE lapkák) kiadnak a saját hálózati kártyájukhoz meghajtót, de a legtöbbször teljesen jól mennek a kernelben gyárilag bent lévő modulokkal is.


Külső eszközök:

Nyomtató
Az egyik leggyakrabban használt külső periféria a nyomtató. Ennek köszönhetően már hatalmas szervezet áll a téma mögött. Linux rendszereken a nyomtatókezelésért a legtöbbször a CUPS-nak (Common Unix Printing System) nevezett programhalmaz a felelős - ha nyomtatni szeretnénk, ezt mindenképpen érdemes feltelepíteni. Kezelése egyszerű, letisztult: nyomtatókat adhatunk hozzá, állíthatunk be, megnézhetjük az éppen futó munkákat, minőségi és színbeállításokat... különbség csupán annyi, hogy nem egy külön programon keresztül kezeljük, hanem böngészőablakot kell nyitni és az url mezőben megadni a http://localhost:631 címet. Konfigurálásához root jogok szükségesek, vagy a felhasználót hozzá kell adni a printer csoporthoz. Ettől függetlenül (természetesen) a saját munkáit minden felhasználó felügyelheti.

Ha nyomtató vásárlás elött állunk (vagy már meglévő nyomtatóhoz keresünk meghajtót), akkor legelőször a linuxprinting.org címre látogassunk el. Ez az eddigi legnagyobb adatbázis támogatottságról, gyártókról/típusokról és meghajtókról. Mindenképpen innen érdemes elindulni. Aminek (szerintünk) a legjobb a támogatottsága az a HP, az ellenpólusa pedig sajnos a Canon.

DSL Modem
A DSL modem általában végzi a feladatát tőlünk függetlenül, nekünk csak annyi dolgunk van, hogy hálózati kapcsolatot kell létrehozni az eszközzel (mintha csak egy másik géphez kapcsolódnánk). Annyit azért megemlítenénk, hogy lehetőleg UTP kábellel csatlakozzunk hálókártyához, mert az USB-s változatok még problémásak lehetnek.

Lapolvasó
Szintén gyártófüggő a dolog. Célszerű utána keresni a neten, itt is érvényes, hogy ha már a meghajtó megvan, akkor csak egy progi kell, amivel a képeket be tudjuk olvasni (gimp, kooka, ...)

Digitális kamera, USB/Flash memóriák
Az USB-s adathordozókhoz kernelszintű támogatás szükségeltetik - ez rend szerint bele is van fordítva a rendszermagba. Általában a legtöbb USB eszköz (pendrive, kamera, mp3 lejátszó) amin adatot tárolunk, gond nélkül befűzhető külső meghajtóként és egyszerűen lemásolhatók/letölthetők róluk az adatok. De előfordulhat itt is némi probléma (például rosszul partícionált pendrive, ami kézzel megkerülhető, de kényelmetlen lehet). Ha fényképeinket a megszokott módon szeretnénk kezelni és letölteni, de a kernel nem tudja a gépet "pendrive-ként" befűzni, akkor célszerű kipróbálni a Gphoto2 nevű programot.

     
Idő/Dátum
     
Linux alapok I. rész
     
Linux alapok II. rész
     
Linux alapok III.rész
     
Linux alapok IV.rész
     
Linux alapok V.rész
     
Linux alapok VI.rész
     
Linux alapok VII.rész
     
Linux alapok VIII.rész
     
Linux alapok IX.rész
     
Linux alapok X.rész
     
Linux alapok XI.rész
     
Linux alapok XII.rész
     
Linux alapok XIII.rész
     
Linux alapok XIV.rész
     

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre